ZATOKI - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:


ZATOKI - OBIEKT SPECJALNEJ TROSKI!
               
Gdy nie możemy swobodnie oddychać,  tracimy węch, a każdy ruch głowy sprawia nam dotkliwy ból, może to  oznaczać stan zapalny zatok. To szczególnie przykra dolegliwość, którą  trudno zignorować.

Pojawia się najczęściej na przełomie jesieni, zimy i wiosny
W zasadzie infekcje wywołujące katar, mogą się nam przydarzać  przez cały rok, jednak to właśnie jesienią i zimą nasz organizm jest  bardziej podatny na atak wirusów i bakterii. Na początku zawsze jest  infekcja, dochodzi do opuchnięcia błony śluzowej i zablokowania kanałów  łączących nos z zatokami. Jeśli stan ten przedłuża się i mamy wrażenie  ciągłej niedrożności nosa, którego w żaden sposób nie da się oczyścić  możemy przypuszczać, że katar przekształcił się w infekcję zatok.


Czy to jeszcze katar, czy już zapalenia zatok?
Dla infekcji zatok najbardziej charakterystyczna jest utrata  węchu lub znaczne jego upośledzenie oraz rozpierający ból głowy i okolic  oczu, nasilający się przy każdym skłonie i ruchu głowy. Objawom tym,  czasem towarzyszy ból zębów, podwyższona temperatura i ogólne złe  samopoczucie. Symptomy infekcji zatok są na tyle uciążliwe, że trudno je  zignorować. Zdarza się jednak, że chorzy po ustąpieniu pierwszych  najbardziej przykrych dolegliwości, przerywają leczenie. Niedoleczona  infekcja zatok może przejść w stan przewlekły z nawracającymi okresami  zaostrzenia choroby. Takie przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do  bardzo poważnych powikłań z zapaleniem opon mózgowych włącznie.

Jak uniknąć zachorowania?
  • Podstawą jest drożny nos. W przypadku kataru stosujemy doraźne środki zmniejszając obrzęk błon śluzowych i usuwające wydzielinę.
  • Zawsze leczymy katar do końca, ponieważ wydzielina zalęgająca w  nosie jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które z nosa łatwo  mogą przenieść infekcję do zatok, oskrzeli, płuc itd.
  • Unikajmy zanieczyszczeń powietrza (dymu, pyłów czy spalin), które podrażniają błonę śluzową nosa
  • Dbamy o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy
  • W sezonie grzewczym dostarczamy organizmowi dużej ilości płynów
  • Ubieramy się stosownie do pogody, nie przegrzewamy i nie wyziębiamy organizmu
  • Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach dbajmy by filtry  powietrza były regularnie oczyszczane, a temperatura w klimatyzowanych  pomieszczeniach nie była drastycznie różna od panującej na zewnątrz.
  • Jeśli jesteś alergikiem unikaj alergenów, dbaj o systematyczne  i zgodne z zaleceniami przyjmowanie leków oraz szybkie usuwanie  wydzieliny z nosa.

Kto jest najbardziej podatny na infekcję zatok?
W grupie najwyższego ryzyka znajdują się osoby o niskiej  odporności, często przeziębiające się i cierpiące na nawracający katar.  Na zapalenie zatok dużo częściej chorują osoby ze skrzywioną przegrodą  nosową, polipami czy przerośniętymi migdałkami oraz alergicy i  astmatycy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego