suplementy - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:


CO TO SĄ SUPLEMENTY DIETY I CZY WARTO JE STOSOWAĆ?



Rynek suplementów diety w ostatnich latach wzrósł wielokrotnie. Spożywamy ich coraz więcej wierząc że wspomagamy swoje zdrowie.
Według słownika suplementem nazywamy składnik zawierający niezbędne dla zdrowia substancje, których może brakować w codziennej diecie. Mogą to być witaminy, makro i mikroelementy, składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Chcąc suplementować swój organizm przede wszystkim należy wiedzieć czego mu brakuje i czy odczuwane dolegliwości są spowodowane błędami dietetycznymi czy może są to pierwsze objawy poważniejszego schorzenia.
Należy mieć świadomość tego, że nadmiar przyjmowanych substancji może powodować więcej szkody niż pożytku i że suplementy diety zawierają substancje czynne, które wchodząc z lekami przyjmowanymi na co dzień w interakcje mogą nasilać lub upośledzać ich działanie.
Oczywiście nie można dyskredytować wszystkich suplementów diety ponieważ jest wiele sytuacji, gdzie podany suplement wspomaga leczenie podstawowe. Jeżeli bierzemy leki, cierpimy na przewlekłą chorobę, zawsze należy skonsultować z lekarzem celowość włączenia dodatkowej substancji. Na przykład glukozamina chętnie przyjmowana przez starszych pacjentów przy dolegliwościach bólowych stawów hamuje zwyrodnienia, ale nie regeneruje chrząstki stawowej. Z kolei imbir bardzo często łączony z glukozaminą przyjmowany przez dłuższy czas może zmniejszać krzepliwość krwi. Jest to niebezpieczne w przypadku osób które przyjmują leki przeciwzakrzepowe przepisane przez lekarza. Z kolei na tak popularne przyjmowanie wapna i magnezu powinny uważać osoby leczące nadciśnienie. Te minerały osłabiają działanie niektórych leków. Przykładowo, wapń zmniejsza wchłanianie betablokerów.


   Jeżeli już decydujemy się na zakup suplementu należy zrobić to poprzez aptekę (stacjonarną bądź internetową). W ten sposób zyskujemy pewność, że suplement jest dopuszczony do obrotu, był prawidłowo przechowywany, zawiera deklarowany skład. Kupując suplement z niewiadomego źródła ryzykujemy kupno sfałszowanego preparatu, o nieznanym składzie, zawierającym substancje nie zawsze dopuszczone w Polsce do obrotu. Na takie zafałszowania najczęściej narażone są preparaty budujące siłę mięśni, odchudzające, wspomagające  potencję.
Należy wybierać zawsze preparaty o precyzyjnie określonych składnikach i dawkach. Czyli nie np. wyciąg ze ślimaka- ale kwas hialuronowy 2g, nie wyciąg z rumianku- ale sproszkowany kwiat rumianku 10g.
Suplementami diety, których przyjmowanie ma uzasadnienie naukowe jest na pewno witamina D3 oraz probiotyki. Organizm powinien być suplementowany witaminą D3 w naszej szerokości geograficznej od października do kwietnia w sporych dawkach. Z kolei probiotyki wysokiej jakości o standaryzowanym składzie przywracają fizjologiczną florę bakteryjną, która może ulec zachwianiu podczas antybiotykoterapii, długotrwałego stresu, chorobie wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. Ale czy należy suplementować organizm sproszkowaną pokrzywą, młodym jęczmieniem, dziurawcem itp. tabletkami? Czy organizm odczuwa braki takich substancji?
To już jest kwestia wiedzy, mody, wiary w niekonwencjonalne terapie.

Podsumowując- podejmując decyzję o zakupie suplementów należy:
·        Kupować w aptece
·        Czytać ulotkę
·        Skonsultować decyzję z lekarzem
·        Uwzględnić leki, które przyjmujemy na co dzień
·        Nie podążać za modą
Na pewno im mniej leków i suplementów diety, tym mniej obciążamy organizm. Przede wszystkim braki witamin, mikro i makro elementów należy regulować dietą i uzupełniać je tylko w wyjątkowych, chorobowych przypadkach.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego