KRIOTERAPIA
Krioterapia jest to proces leczenia niskimi temperaturami czyli mówiąc ogólnie zimnem. Choć w teraźniejszym kształcie obecna jest od lat 70. XX wieku, to z dobroczynnych zalet leczenia zimnem chętnie korzystali już kilka tysięcy lat przed naszą erą – starożytni Egipcjanie, a prekursor współczesnej medycyny Hipokrates zalecał tzw. wyziębianie ciała w celach zmniejszenia napięcia bólu, krwawienia i obrzęków. Współczesna terapia zimnem skuteczna jest przede wszystkim w chorobach związanych z leczeniem bólu , mięśni i stawów, a efekty, które widać dość szybko, pozwalają nam odzyskać radość życia oraz zapomnieć o przykrym i natrętnym cierpieniu.
Ze względu na obszar działania, zabiegi krioterapii możemy podzielić na:
- ogólne, gdzie w specjalnych komorach kriogenicznych oziębiamy na kilka minut całe ciało, poddając go działaniu niskiej temperaturze dochodzącej nawet do minus 150/160°C,
- miejscowe zwane także kriodestrukcją, gdzie wykorzystuje się urządzenie zakończone dyszą, z którego wylatuje zimny gaz zamrażający wybrane, poddawane terapii np. zmiany skórne.
W krioterapii ogólnej, właśnie ekstremalnie niska temperatura łagodzi podrażnienie nerwów, które przekłada się na zdecydowanie mniejszy ból oraz pobudzenie organizmu do jego reakcji obronnej. Wskutek uderzenia zimnym powietrzem, naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu się, a co za tym idzie, zostaje spowolniony proces przepływu krwi i przemiany materii, by następnie odwrócić akcję po przez zwiększenie przepływu krwi oraz rozszerzeniu naczyń krwionośnych. W ten właśnie sposób do komórek ciała transportowane jest znacznie więcej tlenu, a także substancji przeciwzapalnych, wydziela się wtedy naturalny środek przeciwbólowy zwany endorfiną, co w rezultacie przekłada się na szybszą regenerację owej tkanki, zmniejszenie stanu zapalnego oraz towarzyszącego mu bólu.
W krioterapii miejscowej zabieg doprowadza do zamrażania i destrukcji tkanek, dzięki czemu następuje szybsza regeneracja zmienionych chorobowo fragmentów skóry.
Krioterapia nie tylko stosowana jest w leczeniu bóli, stawów czy też mięśni, ale także polecana jest m.in. w:
- profilaktyce osteoporozy,
- stwardnieniu rozsianym,
- migrenie,
- bezsenności,
- przemęczeniu fizycznym i psychicznym u osób dorosłych,
- chorobie Parkinsona,
- odnowie biologicznej.
Jak każda terapia ma ona też i przeciwwskazania, do najczęściej zaliczanych wymienia się m.in.:
- niedoczynność tarczycy,
- nietolerancja zimna,
- owrzodzenie skóry,
- wysoka temperatura ciała,
- choroby nerek i pęcherza moczowego,
- choroby krążenia, serca i wysokiego nadciśnienia,
- osoby po 65. roku życia.