PROFILAKTYKA CHORÓB KRĄŻENIA
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Wpływ na tendencję wzrostową ma nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres oraz brak aktywności fizycznej. Permanentne narażenie na te czynniki prowadzi do szeregu zaburzeń jak dyslipidemia, otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. A te podwyższają ryzyko zachorowania na choroby krążenia. Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka to podstawa profilaktyki.
Co jest główną przyczyną?
Za główną przyczynę prowadzącą do rozwoju chorób serca i układu krążenia uważana jest miażdżyca naczyń krwionośnych. Miażdżyca rozwija się długo i początkowo nie daje żadnych symptomów. Może objawić się nagle jako zawał serca czy udar mózgu. Ale nie tylko. Jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej są obrzęki. Głównie kończyn dolnych. Domowymi sposobami radzenia sobie z dolegliwością jest układanie nóg wyżej aby pobudzić przepływ krwi i limfy, zimne okłady. Można zastosować żele z heparyną, które pobudzą cyrkulację w naczyniach. W aptekach dostępne są również preparaty doustne z diosminą lub wyciągi z kasztanowca, które przyniosą ulgę. Jeżeli jednak obrzęk nie ustaje należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej.
Na co dzień wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby serce i układ krążenia zachować w dobrej kondycji na długo.
- Podstawą jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające antyoksydanty ( witaminy A, C i E) i wielonienasycone kwasy omega 3, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Suplementy diety nie dają takich efektów terapeutycznych jak składniki dostarczane organizmowi z odpowiednią dietą.
- Ruch – systematyczny i na miarę możliwości. Serce jest mięśniem i jak każdy mięsień wymaga regularnego treningu. Aktywność pomaga zapobiegać otyłości brzusznej, prowadzącej do nadciśnienia. Rekomendowane są spacery, marszobiegi, gimnastyka, rower, basen. Ruch podkręca metabolizm, a tym samym pozwala zachować optymalną wagę, dotlenia organizm, poprawia pracę serca, reguluje ciśnienie krwi. Kardiolodzy zalecają program 3 x 30 x 130, czyli minimum to aktywność 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut tak, aby osiągnąć tętno 130 uderzeń na minutę.
- Ograniczenie palenia tytoniu oraz spożycia alkoholu. Zarówno alkohol w nadmiarze jak i papierosy prowadzą do uszkodzenia wątroby, dają deficyty mikro i makroelementów. Powodują powstawanie w organizmie wolnych rodników, które nasilają stany zapalne i odpowiadają również za miażdżycę naczyń krwionośnych.
- Stres – jeden z czynników prowadzących do niekontrolowanych skoków ciśnienia, przyspieszonej akcji serca, ale także powodujący spadek odporności organizmu, podnoszący zapadalność na infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie. Stresu z życia codziennego się nie wyeliminuje, odpowiednio dawkowany jest wręcz niezbędny. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, joga, medytacje, spotkania z przyjaciółmi i serdeczne więzy rodzinne.
- Pamiętajmy o regularnych badaniach. Prowadźmy samokontrolę. Jeżeli kilka powtórzonych pomiarów ciśnienia odbiega od wartości 140/ 90 mm Hg należy skonsultować to z lekarzem. Regularna kontrola ciśnienia, poziomu cholesterolu czy cukru to minimum. Warto korzystać z prowadzonych przez NFZ programów profilaktycznych, o których informację można znaleźć na stronie instytucji.
Zawsze należy pamiętać o tym że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka chorób serca i układu krążenia nie jest bardzo wymagająca i powinna być podstawą zdrowego stylu życia. Pozwoli to na uniknięcie wielu ciężkich dolegliwości, które mogą wyeliminować aktywnego zawodowo człowieka ze społeczeństwa, uniemożliwić pracę zawodową, znacznie pogorszyć funkcjonowanie.
Małgorzata Zięba