DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA
Gdy dopada nas ból gardła nie czas zastanawiać się, czy wywołała go zwykła infekcja, czy rozwinie się z niego ropna angina wywoływana najczęściej przez zakażenie bakteryjne. Trzeba działać i to szybko!
Ciepłem lub zimnem we wroga
Jednym z najbardziej znanych sposobów na pozbycie się bólu gardła są różnego rodzaju kompresy rozgrzewające. Nasze babcie radziły nacierać skórę gardła olejkiem rozgrzewającym np. kamforowym, a następnie zawinąć szyję bawełnianą chustką i wełnianym grubym szalikiem. Anglicy w takich wypadkach zalecają jedzenie dużych ilości lodów. Taka kuracja zostanie z entuzjazmem przyjęta przez łasuchów i dzieci. Co ciekawe, oba sposoby walki z pierwszymi objawami bólu gardła, znajdują naukowe wytłumaczenie. Drobnoustroje rozwijają się i co gorsza, rozmnażają w normalnej ciepłocie ciała – stąd naturalną obroną organizmu jest podwyższona temperatura. Każde obniżenie czy podwyższenie jej przeszkadza bakteriom i wirusom w rozwoju.
Złoty środek na ból gardła
Miód należy do najsmaczniejszych i chyba najstarszych leków na świecie. Jego właściwości lecznicze wykorzystywane były już przez starożytnych Egipcjan i Greków. Dowiedziono naukowo, że ilość bakterii zawartych w ślinie, zmniejsza się po podaniu choremu miodu i utrzymuje się na tak niskim poziomie jeszcze przez godzinę. Co istotne, miód ma nie tylko właściwości antybakteryjne, ciemne miody są bogate w witaminy z grupy B i C. Miód można używać do słodzenia lekkich ziołowych herbat jak i jeść łyżeczką. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z bólem gardła jest miodowo-pieprzowa pasta, która działa rozgrzewająco i odkażająco, efekt będzie odczuwalny następnego dnia.
Miodowo-pieprzowa pasta
1 łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka miodu
Oba składniki należy dokładnie utrzeć ze sobą. Powstałą masę zjadamy małymi partiami. Pasty nie należy popijać, zwłaszcza gorącymi napojami!
Ziołowa terapia
Szałwia jest jednym z najskuteczniejszych ziół stosowanych przy bólu gardła, bo nie tylko go łagodzi, ale w dodatku odkaża i wspomaga układ odpornościowy. Rumianek ma właściwości bakteriobójcze i relaksujące, tymianek działa odkażająco, rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle i ułatwia jej odkrztuszanie, a ponadto osłania śluzówkę. Ziołowe napary możemy wykorzystywać jako herbatki lub płukanki, przy czym napar używany do płukania gardła powinien być mocniejszy. By uzyskać efekt terapeutyczny, świeżo zaparzone herbatki ziołowe, powinniśmy pić co 4 godziny. Płukanki ziołowe stosujemy przynajmniej 3-4 razy dziennie, po jedzeniu.