Egzotyczne wakacje- co zrobić aby były bezpieczne?
Podróżujemy coraz więcej i coraz dalej, spragnieni wyjazdów po pandemii. Inaczej przygotowujemy się do wyjazdu na wakacje all inclusive z biurem podróży, a inaczej gdy jest to wyjazd samodzielny. Zwłaszcza w odległe rejony świata.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę aby przywieźć tylko dobre wspomnienia.
Dokumenty i ubezpieczenie.
Paszport, wiza czy dowód osobisty to podstawa. Karta EKUZ wydawana przez NFZ honorowana jest w UE. Dokumentuje nasze prawo do podstawowej pomocy medycznej. Zalecane jest wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej przy wyjazdach poza Unię Europejską
Szczepienia
W wielu krajach szczególnie afrykańskich czy azjatyckich istnieje realne zagrożenie zakażeniem chorobami przenoszonymi przez owady (żółta gorączka, denga, malaria), brudne ręce ( WZW typ A), drogi płciowe ( typ B, HIV), drogi oddechowe ( grypa, meningokoki, odra). Na stronach rządowych można sprawdzić zalecane szczepienia. Na większość z nich można umówić się w aptece. Ponieważ na niektóre choroby szczepionek nie ma, należy się przed nimi maksymalnie zabezpieczyć. Są to między innymi malaria, denga, zika czy śpiączka afrykańska. Podstawa to zaopatrzenie w repelenty, moskitiery, chemiczne środki do uzdatniania wody oraz antybakteryjne żele do rąk. Należy pamiętać o tak prostej czynności jak spożywanie jedynie wody przegotowanej lub butelkowanej. Przestrzeganie higieny osobistej i żywienia, ochrona przed komarami, stosowanie środków barierowych (np. prezerwatyw) podczas stosunków płciowych czy zażywanie probiotyków, wszystko to w połączeniu z odpowiednimi szczepieniami zmniejszy ryzyko wszelkich infekcji. Usługi medyczne w egzotycznych krajach mogą być na niskim poziomie lub kosztować bardzo dużo (jak np. w Hongkongu). Bez certyfikatu szczepienia na żółtą febrę nie można podróżować m.in. do Angoli, Kamerunu czy Sudanu.
Zagrożenia
Przed wyjazdem bezwzględnie należy sprawdzić czego możemy spodziewać się w kraju do którego się wybieramy. To nie tylko różnice kulturowe czy dietetyczne. W wielu regionach świata toczą się realne działania wojenne. Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczane są ostrzeżenia i zalecenia.
Apteczka podróżna
Powinna zawierać podstawowe środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, materiały opatrunkowe i dezynfekujące oraz leki na niestrawność.
Przestrzeganie prawa
Należy stosować się bezwzględnie do przepisów obowiązujących na danym terenie. W niektórych krajach funkcjonuje zakaz wwozu lub wywozu określonych przedmiotów ( np. strzykawek w Tajlandii, istnieje tam bardzo restrykcyjne prawo antynarkotykowe), należy sprawdzić jakie przepisy dotyczą rejonu w który jedziemy. Unikanie podróżowania po zmroku w pojedynkę, ochrona bagażu przed kradzieżą, pilnowanie dokumentów oraz zapisanie kontaktów najbliższych konsulatów czy ambasady.
Jeżeli po powrocie zauważalne są jakiekolwiek niepokojące objawy chorobowe, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem celem szybkiej diagnostyki i rozpoczęcia terapii.
Małgorzata Zięba