alergia - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:

ALERGIA
 
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje- alergie stają się chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
Dlaczego tak się dzieje? Jak im zapobiegać i jakie są możliwości terapii?

Co to jest alergia?
Potocznie nazywana uczuleniem. To nadmierna odpowiedź organizmu na czynnik alergiczny, którym może być wszystko. Substancja chemiczna, składnik pokarmowy bądź pyłki roślin.
 
Podstawowy podział chorób alergicznych to alergie wziewne, pokarmowe i kontaktowe.
 
·  Alergie wziewne - uaktywniają się w okresie pylenia, kwitnienia roślin czyli wiosną. Całorocznie uczula sierść zwierząt, kurz (a w zasadzie zawarte w nich roztocza), pleśnie. Objawy to wodnisty katar (sienny), kaszel, duszności, sucha skóra
 
·  Alergia pokarmowa - statystycznie najwięcej uczuleń notuje się na czekoladę, owoce cytrusowe, mleko, orzechy. Oprócz kataru, kaszlu, duszności dochodzi ból brzucha, biegunka bądź zaparcia. Dyskomfort w dole brzucha czy też trudności w trawieniu
 
·  Alergia kontaktowa - objawia się przy bezpośredniej styczności skóry z alergenem.  Statystycznie najczęściej uczula kobalt zawarty w farbach i  klejach, nikiel, który zawiera wiele przedmiotów używanych na co dzień jak, biżuteria, klamry. Z kolei chrom znajduje się np. w farbach do włosów. Czerwona, łuszcząca skóra, przekrwione spojówki, wysypki, to tylko niektóre z objawów. W przeciwieństwie do innych rodzajów alergie kontaktowe raczej nie dają dolegliwości ogólnych.

 

Jak przebiega diagnoza choroby?
W przypadku podejrzenia alergii niezbędny jest kontakt ze specjalistą. Lekarz alergolog po przeprowadzeniu wywiadu, zleca wykonaniu szeregu testów skórnych. Na ich podstawie stawia rozpoznanie. Testy alergiczne wykonuje się od 4 roku życia. Nie są one zbyt przyjemne dla małych pacjentów dlatego dzieciom młodszym, w tym niemowlętom testy wykonuje się przede wszystkim z krwi (określa się poziom ciał IgE). Lekarz zleca również zdjęcie RTG klatki piersiowej, zatok, podstawową morfologię aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości.
 
Na czym polega leczenie?
Podstawowa zasada to eliminacja czynnika uczulającego. Należy unikać kontaktu z psem czy kotem w przypadku uczulenia na sierść. Odstawienie mleka krowiego, czekolady itp. Trudniej w przypadku uczulenia na pyłki lub kurz. W wielu przypadkach leczenie wymaga aplikacji leków wziewnych i doustnych histaminików.
 
Jedną z opcji jest też kuracja odczulająca. Polega ona na podaniu serii zastrzyków z alergenem. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu podaje się dawki podtrzymujące. Zazwyczaj raz w miesiącu. Kuracja czasami może potrwać nawet kilka lat.
 
W przypadku dzieci ważne jest aby nie rozdrapywały zmian skórnych. Może to prowadzić do nadkażeń bakteryjnych wymagających wdrożenia antybiotyków. Naukowcy twierdzą, że przyczyną alergii może być zbyt restrykcyjna higiena. Dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami domowymi, bawią się w piasku, nie poddaje się ich długim, codziennym kąpielom rzadziej zapadają na alergie. Organizm poprzez systematyczny kontakt z alergenami ma szanse na wytworzenie odporności. Warto o tym pamiętać.

Małgorzata Zięba
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego