szczepienia - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:

 
Szczepienia w aptekach

 
    W aptekach od dłuższego czasu można nie tylko zrealizować receptę, kupić materiały opatrunkowe, preparaty wzmacniające. Placówki rozwijają się oferując dodatkowe usługi. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2023 roku w sprawie wykazu szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych (DZ. URZ. Min. Zdr. 2023.93 mówi o dodatkowych usługach oferowanych w wybranych placówkach.
 

Farmaceuci aptek, które podpisały umowę refundacyjną na szczepienia finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia mogą bezpłatnie szczepić pacjentów dorosłych przeciw grypie, pneumokokom oraz Covid-19 .
 

W aptekach, które zgłosiły się do realizacji szczepień bezpłatnych można wykonać następujące szczepienia nie płacąc za szczepionkę ani za szczepienie:
 
     
  • przeciw grypie – dedykowana usługa pacjentom  w wieku 65 lat i powyżej. Preparat jest bezpłatny, podobnie jak usługa szczepienia. Wymagana jest recepta od lekarza na szczepionkę refundowaną
  •  
  • przeciw pneumokokom –  pacjenci w wieku 65 lat i powyżej należący do grupy ryzyka mogą zaszczepić się w aptece preparatem Prevenar13. Podobnie jak w przypadku szczepień przeciw grypie preparat jest bezpłatny, usługa szczepienia również jest bezpłatna. Wymagana jest recepta od lekarza na szczepionkę  refundowaną
  •  
  • szczepienie przeciw Covid-19 – dotyczy pacjentów dorosłych. Preparat podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych szczepionek jest bezpłatny, usługa również. Skierowanie automatycznie wystawione zostaje w Internetowym Koncie Pacjenta.



 
   
Pacjenci w wieku poniżej 65 roku życia (również kobiety w ciąży) również mogą skorzystać z usługi szczepienia przeciw grypie. Jednak w przypadku tej grupy wiekowej szczepienie jest odpłatne. Wymienione szczepienia (grypa, pneumokoki, Covid-19), prowadzone w aptekach dotyczą jedynie osób pełnoletnich. Szczepienia dzieci i młodzieży (poniżej 18. roku życia) są możliwe jedynie w POZ.
 
Aby apteka mogła szczepić powinna spełnić szereg wymagań. Zarówno lokalowych jak i personalnych. Przede wszystkim usługa musi odbywać się w osobnym pomieszczeniu wyposażonym w umywalkę oraz środki dezynfekcyjne. Farmaceuta podający szczepionkę jest osobą przygotowaną pod kątem merytorycznym. Odbył szereg szkoleń zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Potrafi przygotować wymaganą dokumentację (kwalifikacja do szczepienia, rozliczenia finansowe z NFZ).
 
Pacjenci zyskali nowe miejsca gdzie mogą skorzystać ze szczepień. Warto z nich skorzystać, ponieważ szczepienie to najlepsza forma profilaktyki grypy, zapalenia płuc wywołanego przez bakterie S.pneumoniae czy COVID -19. Taka decyzja jest istotna, szczególnie w przypadku osób o obniżonej odporności, narażonych na infekcje. Również opiekunowie chorych niepełnosprawnych, starszych, leżących powinni się zaszczepić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród podopiecznych. Choroby wirusowe i bakteryjne mogą skutkować powikłaniami chociażby ze strony układu sercowo- naczyniowego. Szczepienia są sposobem na ich zminimalizowanie.


Małgorzata Zięba
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego