DLACZEGO WARTO POSTAWIĆ NA ŚWIADOMĄ SUPLEMENTACJĘ?
Rynek suplementów diety cały czas notuje wzrosty sprzedaży. Największym zainteresowaniem cieszą się te wspomagające odporność, potencję, poprawiające kondycję włosów, paznokci i skóry, witaminy i minerały, na serce i krążenie. Szerokie spectrum produktów różniących się zarówno ceną jak i jakością.
Co jest istotne w wyborze preparatu?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że suplementy to nie leki. Nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Poprzez uzupełnienie prawidłowego żywienia mają wspomóc funkcjonowanie organizmu. Ale wraz z rosnącym tempem życia dają często przy niskim wysiłku poczucie pozornej dbałości o zdrowie.
Rejestracja suplementów wymaga jedynie poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia danego produktu do obrotu.
Nie jest wymagana dokumentacja potwierdzająca jakość oraz deklarowane efekty działania. Nie są potrzebne wyniki jakichkolwiek badań klinicznych.
Jeżeli farmakoterapia wymaga sięgnięcia po dodatkowe produkty, dobrze aby był to preparat leczniczy. Taki status jest gwarantem działania leczniczego oraz standaryzowanej dawki. Warto sprawdzać aktualny status danego produktu korzystając z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www. rejestrzp.gis.gov.pl). Należy unikać zakupów impulsowych, nie ulegać reklamie. Skonsultować zasadność używania ze specjalistami.
Polecamy przeglądy lekowe prowadzone przez wykwalifikowanych aptekarzy. Skorzystanie z tego typu usługi pozwoli na wyeliminowanie interakcji między wszystkimi przyjmowanymi farmaceutykami. Zarówno tymi stosowanymi z rekomendacji lekarza jak i kupowanymi poza receptami. Suplementy diety mogą bowiem negatywnie wpływać na wydalanie, metabolizm i wchłanianie leków. Takie interakcje mogą być niezwykle szkodliwe dla zdrowia, osłabiać lub wzmagać działanie leków.
Wyciągi roślinne są częstym składnikiem suplementów. Zioła jak aloes, korzeń kruszyny czy rzewienia, liść senesu poprzez zwiększoną perystaltykę jelit mogą zmniejszać wchłanianie niektórych leków. Wymienione znajdują się często w mieszankach odchudzających. Może to mieć wpływ na efekty terapii podstawowych schorzeń. Na działanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) wpływa miłorząb lekarski, czosnek, dziurawiec, szałwia czy żeń - szeń.
W przypadku planowanych zabiegów operacyjnych należy zaprzestać ich spożywanie bowiem mogą nasilać krwawienie.
Ważne, aby leki i suplementy pochodziły tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.
W sprzedaży mogą niestety znajdywać się również sfałszowane suplementy diety. Różniące się składem rzeczywistym od deklaracji producenta. Z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków wynika, że w niektórych suplementach nie ma substancji deklarowanych lub tych substancji jest mniej. Z drugiej strony często jest też tak, że w suplementach są substancje których tam nie powinno być. Prof. dr hab. Elżbieta Anuszewska z Narodowego Instytutu Leków ostrzega, że zwłaszcza produkty na odchudzanie i na potencję są regularnie fałszowane substancjami niedozwolonymi. Dotyczy to przede wszystkim produktów sprzedawanych za pośrednictwem internetu lub kupowanych od niezweryfikowanych sprzedawców.
Trzeba pamiętać o tym, że suplementy również można przedawkować. Stosowanie wysokich dawek niektórych substancji może być szkodliwe dla zdrowia.
Podsumowując - dobry suplement to preparat zarejestrowany jako produkt leczniczy, kupiony z pewnego źródła i dostosowany do potrzeb organizmu.
Małgorzata Zięba