Kaszel - skąd się bierze i o czym świadczy? - Kopia - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:


Kaszel - skąd się bierze i o czym świadczy?
                         
Kaszel jest najczęściej występującym objawem  chorób układu oddechowego. To z nim najczęściej zgłaszamy się po poradę  do lekarza. Czym tak naprawdę jest kaszel? i co może go wywoływać?


Najczęstszą i prozaiczną przy tym przyczyną kaszlu jest  przeziębienie, a jeśli mamy pecha – grypa. W takim przypadku infekcja  górnych dróg oddechowych wywołuje obrzęk i podrażnienie śluzówki, a ta  wytwarza gęstą wydzielinę, którą organizm próbuje usunąć przy pomocy  kaszlu. Kaszel jest reakcją odruchową, która może wystąpić nawet u  zupełnie zdrowych osób. Odkaszliwanie ma na celu usunięcie z dróg  oddechowych ciała obcego lub substancji niepożądanej, czasem występuje  też na skutek podrażnienia.
Kiedy szukać pomocy lekarza?
W większości przypadków kaszel mija po 7-10 dniach. Jednak jeśli  kaszel nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas (powyżej 4 tyg.),  może być objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniom, stąd lepiej  zgłosić się do lekarza, który ustali jego przyczynę. Do lekarza  powinniśmy zgłosić się również jeśli wykrztuszamy zieloną lub co gorsza  krwiście zabarwioną wydzielinę, ponieważ świadczy to o rozwoju choroby. O  rozwijającym się zapaleniu płuc może świadczyć ostry ból w płucach oraz  temperatura.
Jaki syrop?
W aptece znajdziemy mnóstwo różnych syropów na kaszel, ale który z nich wybrać?
Na problemy z odksztuszaniem – kup środek wykrztuśny na przykład  Apitussic lub Guajacol, a na męczący suchy kaszel wybierz środek  hamujący kaszel zawierający kodeinę lub dextrometorfan. Jeśli nie  potrafisz rozróżnić kaszlu suchego od mokrego spytaj farmaceutę lub  sięgnij po kompleksowo łagodzące leki homeopatyczne takie jak Stodal czy  Drosetux.

Rodzaje kaszlu i sposoby leczenia?

  • kaszel  suchy, który jest zwykle pierwszym sygnałem  rozwijającego się przeziębienia, ale może też występować przy  alergiach oddechowych, astmie oskrzelowej, rozedmie płuc, zapaleniu  gardła czy zakrztuszeniu się ciałem obcym lub dymem tytoniowym.  Jeśli suchy kaszel brzmi szczekliwie może świadczyć o zapaleniu  krtani. Suchy kaszel jest męczący i może dodatkowo wywoływać  podrażnienia gardła i krtani oraz bóle mięśniowe, należy więc zwalczać  go  środkami hamującymi kaszel.

  • Kaszel  mokry najczęściej pojawia się w drugiej fazie  przeziębienia (na 2-3 dzień), jest objawem grypy, zapalenia  oskrzeli i płuc, POCHP, mukowiscydozy   czy raka płuc. Mokrego kaszlu  nie należy zwalczać ani powstrzymywać, ponieważ jest on reakcją  obronną organizmu i przyczynia się do wydalania  zalegającej w  płucach wydzieliny. Aby pomóc sobie powinniśmy przyjmować  leki  wykrztuśne oraz mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę) oraz dużo  pić. Należy też pamiętać, że preparatów wykrztuśnych nie wolno  przyjmować  wieczorem, ponieważ nasilają one kaszel.
                
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego