homeopatia - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

 

Czy homeopatia jest skuteczną metodą leczenia?

 

Homeopatia - licząca kilkaset lat gałąź medycyny naturalnej. Główna zasada to „ podobne lecz podobnym”. Oznacza to, że w przypadku gorączki rekomendowany jest lek zawierający w składzie substancję, która w wysokich dawkach podwyższa temperaturę ciała. Jednak podana w dużym rozcieńczeniu, przygotowana w odpowiedni sposób ma tę gorączkę obniżać. I właśnie te rozcieńczenia zwane potencjami budzą olbrzymie kontrowersje nie tylko w środowisku lekarzy czy farmaceutów ale również pacjentów.

Trudno powiedzieć jak rozkładają się głosy za i przeciw wśród środowisk medycznych. Zarówno wśród lekarzy jak i farmaceutów są zwolennicy wspomnianej metody terapii jak i zagorzali przeciwnicy.

Argumenty przeciw:
 
·        brak badań naukowych wykazujących efekty terapii
 
·        rozcieńczenia, które wykluczają obecność substancji czynnej
 
·        głosy mówiące o tym że homeopatia wpisuje się w średniowieczne metody leczenia ogniem i zaklęciami
 
·        homeopatią zajmują się osoby bez przygotowania medycznego, nierzadko po kilku godzinach internetowego kursu
 
·        pacjenci rezygnują z metod konwencjonalnych a efekty takiej decyzji mogą być tragiczne
 
·        homeopatia nie leczy – działa jak placebo
 
Argumenty za:
 
·        alternatywa dla leczenia konwencjonalnego pozbawiona działań ubocznych, bezpieczna
 
·        całościowe podejście do pacjenta uwzględniające przed podjęciem terapii tryb życia, używki, dietę, przyjmowane leki, kondycję psychiczną
 
·        poprzez przywrócenie homeostazy organizmu wzmacniając układ immunologiczny prowadzi do samowyleczenia
 
·        podczas potencjonowania (rozcieńczanie wodą destylowaną substancji wyjściowej i poddawanie tego roztworu serii energicznych wytrząsań) zgodnie z opisem w Farmakopei Homeopatycznej forma materialna środka         zostaje zamieniona w formę niematerialną, czyli energię. Z tego powodu potencji homeopatycznej nie można utożsamiać ze stopniem rozcieńczenia roztworu
 
·       badania nad skutecznością leków homeopatycznych są prowadzone między innymi przez producenta
 
·       wiele preparatów ziołowych nie ma udowodnionych badaniami efektów leczniczych a mimo wszystko są od lat stosowane ( świetlik lekarski)
 

Medycyna każda czy konwencjonalna czy inna powinna patrzeć szerzej, poza procedury. Jeżeli pacjentom pomaga preparat to nie ma znaczenia rejestracja, badania, prace naukowe.
 
Najważniejszy powinien być pacjent. Homeopatia może wpisać się w schemat leczenia komplementarnego, gdzie wszystkie terapie się uzupełniają a celem jest poprawa zdrowia chorego.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego