GARDŁO - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:


DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA
                     
Gdy dopada nas ból gardła nie czas zastanawiać  się, czy wywołała go zwykła infekcja, czy rozwinie się z niego ropna  angina wywoływana najczęściej przez zakażenie bakteryjne. Trzeba działać  i to szybko!


Ciepłem lub zimnem we wroga
Jednym z najbardziej znanych sposobów na pozbycie się bólu gardła są  różnego rodzaju kompresy rozgrzewające. Nasze babcie radziły nacierać  skórę gardła olejkiem rozgrzewającym np. kamforowym, a następnie zawinąć  szyję bawełnianą chustką i wełnianym grubym szalikiem. Anglicy w takich  wypadkach zalecają jedzenie dużych ilości lodów. Taka kuracja zostanie z entuzjazmem przyjęta przez łasuchów i dzieci. Co ciekawe, oba sposoby  walki z pierwszymi objawami bólu gardła, znajdują naukowe wytłumaczenie. Drobnoustroje rozwijają się i co gorsza, rozmnażają w normalnej  ciepłocie ciała – stąd naturalną obroną organizmu jest podwyższona  temperatura. Każde obniżenie czy podwyższenie jej przeszkadza bakteriom i  wirusom w rozwoju.


Złoty środek na ból gardła
Miód należy do najsmaczniejszych i chyba najstarszych leków na  świecie. Jego właściwości lecznicze wykorzystywane były już przez  starożytnych Egipcjan i Greków. Dowiedziono naukowo, że ilość bakterii  zawartych w ślinie, zmniejsza się po podaniu choremu miodu i utrzymuje  się na tak niskim poziomie jeszcze przez godzinę. Co istotne, miód ma  nie tylko właściwości antybakteryjne, ciemne miody są bogate w witaminy z  grupy B i C. Miód można używać do słodzenia lekkich ziołowych herbat  jak i jeść łyżeczką. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z bólem  gardła jest miodowo-pieprzowa pasta, która działa rozgrzewająco i odkażająco, efekt będzie odczuwalny następnego dnia.

Miodowo-pieprzowa pasta
1 łyżeczka zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka miodu
Oba składniki należy dokładnie utrzeć ze sobą. Powstałą masę zjadamy  małymi partiami. Pasty nie należy popijać, zwłaszcza gorącymi napojami!

Ziołowa terapia
Szałwia jest jednym z najskuteczniejszych ziół stosowanych przy bólu  gardła, bo nie tylko go łagodzi, ale w dodatku odkaża i wspomaga układ  odpornościowy. Rumianek ma właściwości bakteriobójcze i relaksujące,  tymianek działa odkażająco, rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle i  ułatwia jej odkrztuszanie, a ponadto osłania śluzówkę. Ziołowe napary  możemy wykorzystywać jako herbatki lub płukanki, przy czym napar używany  do płukania gardła powinien być mocniejszy. By uzyskać efekt  terapeutyczny, świeżo zaparzone herbatki ziołowe, powinniśmy pić co 4  godziny. Płukanki ziołowe stosujemy przynajmniej 3-4 razy dziennie, po  jedzeniu.
                
                                           
                                              
                                                                                

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego