D3 - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:

 
Czy witamina D3 to panaceum na jesienne infekcje?
 
    Pod nazwą witamina D kryje się kilka rozpuszczalnych w tłuszczach substancji chemicznych.  Najważniejsze z nich to ergokalcyferol (witamina D2) i cholekalcyferol (witamina D3). Źródłem pierwszej są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego oraz grzyby. Druga dostarczana jest poprzez dietę bogatą w tłuste ryby, trany, wątróbkę, żółtka jaj, masło oraz syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Do niedawna brakowało oferty suplementów zawierających D3 dla wegan. Obecnie już takie preparaty są dostępne. Produkuje się je z alg morskich. Badania wykazują, że około 80% naszej populacji odczuwa dolegliwości wynikające ze zbyt niskiego poziomu witaminy D3. Niedobór cholekalcyferolu to nie tylko obniżona odporność, krzywica czy kłopoty z układem kostno- stawowym. Udowodniono, że suplementacja pomaga zniwelować wiele dolegliwości. Obniża statystykę zachorowań na wybrane rodzaje nowotworów, wspomaga zdrowie psychiczne, zmniejsza objawy depresji, stabilizuje wagę ciała. Lista jest bardzo długa i cały czas się wydłuża.

Kiedy suplementować?
Na pewno przy zdiagnozowanym niedoborze. Dlatego warto takie badanie przeprowadzić chociaż raz w roku. Zarówno nadmiar jak i niedobór jest szkodliwy dla organizmu. Prawidłowy poziom oscyluje między 50 a 80 ng/ml. Jeżeli poziom metabolitu spada poniżej 15 ng/ml, lekarz prowadzący powinien zlecić przyjęcie dawki uderzeniowej.
 
Dawki zalecane to  ok. 4000-5000 IU/dzień zimą i 1000-3000 IU/dzień latem w przypadku dorosłej zdrowej osoby. Dobowa dawka dla noworodków i niemowląt uzależniona jest od wagi i jest to zazwyczaj od 400IU do 1000 IU. Dzieci od 1 do 10 lat – powinny przyjmować do 2000 IU na dobę. Organizm osób starszych ma mniejsze zdolności syntetyzowania witaminy D3 dlatego suplementacja powinna być prowadzona przez cały rok na poziomie minimum 2000 IU/ dzień. W okresach jesienno- zimowych gdy słońca jest  mniej i gdy krócej przebywamy na świeżym powietrzu należy rozważyć zwiększenie przyjmowanej dawki lub zweryfikować dietę wzbogacając ją w produkty bogate w witaminę D3.
 
 
Na co zwrócić uwagę?
Aby w skórze została zsyntetyzowana odpowiednia ilość cholekalcyferolu ekspozycja na światło słoneczne powinna trwać w okresie letnim minimum 15 minut dziennie przy odsłoniętej powierzchni ciała na poziomie 25%. Należy pamiętać o tym, że witamina D3 lepiej lub gorzej wchłania się w towarzystwie określonych substancji chemicznych. Magnez zwiększa jej przyswajalność. Działa to w obie strony bowiem witamina D3 z kolei przyspiesza przyswajanie magnezu w jelicie cienkim. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach dlatego nie powinna być przyjmowana na czczo. Z kolei nie jest wskazane łączenie z błonnikiem oraz kompleksem witamin A+E które obniżają jej wchłanianie.
 
   Z pewnością  suplementy witaminowe nie zastąpią zdrowej i zrównoważonej diety. Najlepiej jest dbać o swoje zdrowie poprzez różnorodne, świeże produkty spożywcze dostarczając nie tylko witaminę D, ale także inne składniki odżywcze ważne dla ogólnego zdrowia.  W przypadku wątpliwości dotyczących suplementacji warto zawsze skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub specjalistą ds. żywienia.

 
Małgorzata Zięba
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego