BRAK SŁONŃCA - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:


CHORZY NA BRAK SŁOŃCA                
                                         
     Źle znosisz jesień i zimę? Przygnębia  cię fakt, że wstajesz, gdy jest ciemno i wracasz do domu o zmroku?  Niedobory światła mogą być przyczyną spadków nastroju, zaburzeń w  funkcjonowaniu organizmu a nawet wywoływać zimową depresję.
Tak często mówi się nam o szkodliwym  działaniu słońca, że zaczynamy zapominać jak bardzo jest ono nam  potrzebne do normalnego funkcjonowania. Światło słoneczne poprawia  nastrój i dodaje nam energii, jest doskonałym sposobem radzenia sobie  z wieloma przewlekłymi chorobami skóry. Opalanie zalecają lekarze w  przypadku łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy na trądzik.


Witamina D
Promieniowanie słoneczne jest nam  konieczne do wytwarzania witaminy D, bez której grozi nam osteoporoza i krzywica. Witamina ta jest niezbędna do przyswojenia wapnia i substancji  mineralnych. Rzadziej słyszymy o tym, że bez wapnia nasze mięśnie, a w  tym ten najważniejszy – serce, nie będą mogły prawidłowo pracować. Brak  światła może wpływać na niższą produkcję serotoniny i nadprodukcję  melatoniny. Rozsądne korzystanie z dobrodziejstw naturalnego światła  jest dla nas nie tylko bezpieczne, ale wręcz niezbędne.

Dawkę dobowego  zapotrzebowania na witaminę D zapewnia już 15-minutowa ekspozycja na  słońce. Wystarczy więc krótki spacer, ale tylko wtedy, gdy wystawimy  podczas niego na słońce twarz i ramiona.

Melatonina
Brak światła słonecznego może  wywoływać zaburzenia w dobowym rytmie organizmu. Potocznie nazywamy to  zjawisko „rozregulowaniem organizmu”. Dobowy rytm snu i czuwania zostaje  poważnie zaburzony i to już na poziomie hormonalnym. Schorzenie to  dotyczy w większości ludzi, mieszkających w krajach, w których występują  znaczne deficyty światła słonecznego. Do takich należą między innymi  Alaska, Kanada, czy kraje skandynawskie. Ale okazuje się, że zjawisko to  zaobserwowano również u ludzi pracujących w miejscach, gdzie przez cała  dobę stosuje się sztuczne oświetlenie (szpitale, biura, sklepy wielkopowierzchniowe, zakłady produkcyjne ze zmianowym rytmem pracy  itp.). Deficyty światła wywołują pewne zamieszanie w gospodarce  hormonalnej, efekcie którego szyszynka zwiększa produkcję melatoniny,  hormonu snu. To właśnie nadmiar melatoniny sprawia, że przez większą  cześć dnia czujemy się ospali i zmęczeni, a w nocy mamy problemy ze spaniem.

Zimowa depresja
Określana pojęciem SAD (seasonal  affective disorder) jest bezpośrednim efektem niedoborów światła  słonecznego. Dokładniej mówiąc brak światła w konsekwencji doprowadza do  spadku poziomu serotoniny we krwi – neuroprzekaźnika, który ma znaczący  wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Jednak u większości ludzi nie spowoduje to trwałego obniżenia samopoczucia, które  trwa aż do wiosny. W Polsce również wiele osób może doświadczać SAD  każdej jesieni i zimy, nie do końca zdając sobie z tego sprawy.
U większości z nas sezonowy brak  słońca, choć nieprzyjemny i przygnębiający, nie doprowadzi do rozwoju  depresji. Jednak 5% populacji posiada cechy predestynujące ją do  zachorowania na ten specyficzny rodzaj depresji.

Jakie są objawy SAD?
Trwające powyżej dwóch tygodni i  nieznajdujące innego uzasadnienia zmęczenie, senność apatia i  rozdrażnienie, połączone z zaburzeniami snu, spadkiem libido i pesymizmem. Tym objawom mogą towarzyszyć trudne do opanowania napady  apetytu, które powodują gwałtowne przybieranie na wadze, a w efekcie  prowadzą do obniżenia nastroju, poczucia niższej wartości i wyobcowania.

Terapia światłem
Jednym z najskuteczniejszych sposobów  leczenia depresji zimowej jest fototerapia, czyli metoda oparta na  leczeniu światłem. Terapia polega na naświetlaniu lampą UV o natężeniu  od 2.5 tysiąca do 10 tysięcy luksów. Kuracja tego rodzaju u 80%  pacjentów przywraca prawidłową pracę zegara biologicznego. Coraz więcej  osób z krajów o znacznych deficytach światłą wybiera bardziej naturalny  sposób na uzupełnienie braku słońca i w miesiącach jesienno-zimowych  podróżuje w kierunku słońca. Popularnością cieszą się więc wakacje w  tropikach lub chociażby bardziej słonecznych rejonach globu.

Jak sobie radzić z niedoborami światła wywołującymi spadek nastroju?

  • Korzystaj z każdego słonecznego dnia jesieni i zimy – spaceruj i ruszaj się na świeżym powietrzu.
  • Poziom serotoniny można uzupełnić w sposób naturalny jedząc ryby (szczególnie  tłuste jak halibut), nasiona dyni i słonecznika, jajka, awokado i  banany oraz ciemne pieczywo, kiełki oraz warzywa zielone.
  • Pomóż organizmowi w produkcji Wit. D – spożywaj mleko, masło, grzyby (głównie borowiki), jajka, śmietanę.
  • Śmiech pobudza  organizm do wytwarzania większej ilości endorfin; oglądaj komedie, ubieraj się kolorowo, otaczaj się ludźmi, których lubisz.
  • Zaplanuj  urlop w okresie zimowym i uzupełnij braki światła wyjeżdżając do ciepłego  kraju.
                

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego