AROMATERAPIA - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:

 
AROMATERAPIA

Aromaterapia jest działem medycyny niekonwencjonalnej bazującej na właściwościach naturalnych olejków eterycznych. Otrzymuje się je w procesach ekstrakcji, tłoczenia bądź destylacji.
W terapii dolegliwości zarówno fizycznych i psychicznych wykorzystuje się całą gamę olejków.
Najpopularniejsze z nich to:
  • olejek melisowy - rekomendowany w redukcji stresu oraz napięcia nerwowego, ale wykorzystuje się również jego aktywność przeciwwirusową.
  • olejek lawendowy - posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jako jeden z nielicznych olejków może być stosowany bezpośrednio na skórę. Sprawdza się w masażach relaksacyjnych, poprawia ukrwienie tkanek.
  • olejki cytrusowe - mają działanie tonizujące oraz ściągające, charakteryzują się bardzo przyjemnym zapachem.
  • olejek z mięty pieprzowej - energetyzuje organizm. Wspomaga odkrztuszanie wydzieliny zalegającej górne drogi oddechowe oraz oczyszczanie nosa w stanach kataralnych. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem. Działanie uspokajające wykorzystywane jest w leczeniu nerwic, stanów pobudzenia.
  • olejek rozmarynowy - skraca czas przeziębienia. Działanie aseptyczne wykorzystywane jest w leczeniu dolegliwości trądzikowych oraz skóry łojotokowej.
  • olejek eukaliptusowy - stosowany podczas infekcji dróg oddechowych oraz w higienie jamy ustnej.

Olejki eteryczne w postaci balsamów, maści lub plastrów to wygodna postać, zwłaszcza w przypadku pacjentów pediatrycznych. Te stosowane w infekcjach dzieci zawierają głównie olejek sosnowy i eukaliptusowy. Olejki mają za zadanie udrożnić zatkany nos i ułatwić oddychanie. Oleum Pini sylvestris czyli olejek sosnowy otrzymywany jest z młodych pędów i igieł w procesie destylacji z parą wodną. Działa wykrztuśnie, bakteriobójczo i rozkurczowo. Polecany do inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych (zapaleniu oskrzeli, kaszlu, nieżycie gardła, krtani, nosa). Związki wchodzące w skład olejku eukaliptusowego wykazują działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające) oraz przeciwzapalne. Wykorzystywany w terapii chorób układu oddechowego łagodzi objawy przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli, a także astmy. Pomaga zwalczać uciążliwe postaci kaszlu, zatkanie nosa oraz związane z tym bóle głowy.
 
Stosowanie olejków eterycznych u dzieci wymaga ostrożności oraz przestrzegania zaleceń dotyczących bezpiecznego ich używania. Regułą powinno być zapoznanie się z ulotką oraz stosowanie zgodnie ze wskazaniami. Warto skonsultować z lekarzem celowość ich użycia. Mogą być stosowane w formie inhalacji czy nacierań z dodatkiem oliwki pielęgnacyjnej. Ciekawą i wygodną formą są plastry. W przypadku dzieci jest to alternatywa dla innych produktów udrażniających nos. Zwłaszcza dla kropli, których aplikacja w przypadku dzieci nie zawsze jest dobrze tolerowana. Plastry są bezpieczne, przykleja się je do odzieży, nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Oczyszczają nos i zatoki z wydzieliny. Plastry z olejkami eterycznymi w ramach terapii farmakologicznej uzupełniającej z pewnością skutecznie i naturalnie łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Sposób ich użycia jest prosty: należy odkleić folię ochronną i umocować plaster na suchym ubraniu. Z daleka od twarzy i oczu dziecka. Nie należy używać u chorych z nadwrażliwością na którykolwiek składnik. W przypadku bardzo małych dzieci wskazana ostrożność. Jak w przypadku każdego medykamentu należy liczyć się z reakcją uczuleniową która nie jest często spotykana.

Małgorzata Zięba
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego