ANTYDEPRESANTY - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

 

    W dzisiejszym świecie coraz więcej osób sięga po leki antydepresyjne. Przyczyny to przede wszystkim rozluźnienie więzów społecznych, nadmierne eksploatowanie organizmu, brak przyzwolenia na odpoczynek. Dążenie do perfekcjonizmu, kariera za cenę życia rodzinnego, rezygnacja z własnych przyjemności i potrzeb. Statystyki biją na alarm, ta grupa leków jest nadużywana.

Antydepresanty stały się panaceum na wszystko: na lęk, strach, sen, ból.
Jakie fakty i mity łączą się z tą grupą leków.
Czy każdy może je bezkarnie przyjmować, czy rzeczywiście pomagają przetrwać traumy życiowe i dlaczego nie powinno się ich nadużywać?
 


Poniżej najważniejsze  informacje dotyczące depresji
 
- Depresja może maskować wiele chorób, dlatego długo utrzymujące się zmęczenie, utrata zainteresowań, otępienie, myśli samobójcze, powinny być konsultowane z lekarzem psychiatrą bądź neurologiem.
 
- Podwyższone próby wątrobowe w wyniku terapii zdarzają się sporadycznie. Istotna jest okresowa kontrola podstawowych parametrów i czas przyjmowania leku.
 
- Powinny być odstawiane stopniowo, aby organizm miał czas na adaptację.
 
- Przeciwnicy terapii antydepresantami uważają że są szkodliwe dla mózgu. Z kolei zwolennicy  cytują między innymi pracę Anacker i jego współpracowników z King's College w Londynie.  Po 10 dniach podawania sertraliny do laboratoryjnych hodowli komórek progenitorowych hipokampa zaobserwowano o 25% większą liczbę nowych neuronów. Badanie sugeruje że to właśnie antydepresant determinuje nowe połączenia.
 
- Prewencyjnie działa przyjmowanie witaminy D, kwasy  Omega 3 wspomagają pracę mózgu. U osób ze zdiagnozowaną depresją często notuje się obniżony poziom kwasu foliowego. Zbyt niski jego poziom wpływa na syntezę neuroprzekaźników jak dopamina, noradrenalina czy serotonina. Wzrost wrażliwości na leki antydepresyjne zależy również od ilości witaminy B12. Na pewno warto wspomóc terapię zbilansowaną dietą.     
 
- Różnicowanie komórek nerwowych i powstawanie połączeń między nimi i związana z tym poprawa objawów depresji u pacjentów pojawia się w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii. Badanie przeprowadzone przez Naukowy Instytut Maksa-Plancka w Lipsku pokazuje jednak, że nawet jedna dawka leku potrafi w ciągu kilku godzin spowodować istotne zmiany w połączeniach nerwowych w ludzkim mózgu. O badaniu informuje pismo „Current Biology”.
 

   Z pewnością antydepresanty pomagają uporać się z ciężkimi przypadkami depresji. W lżejszych formach warto sięgnąć po naturalne antydpresanty jak ruch (joga, medytacje, taniec), śmiech, spotkania z przyjaciółmi, psychoterapię. Istotne jest również odnalezienie się pacjenta w chorobie, chęć uporania się z nią. Czasami chorzy odnajdują w depresji sposób na funkcjonowanie i wytłumaczenie swojej bezradności. Łatwiej jest przyjąć pigułkę niż zmierzyć się z własnymi emocjami, traumami, bólem. Przepracować je i pozwolić sobie na odczuwanie. Wiąże się to często z olbrzymim dyskomfortem ale powinno być podstawą higieny psychicznej.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego